Jak robić zdjęcia dronem?

Odpowiedź na pytanie „Jak robić zdjęcia dronem?” to nie odpowiedź prosta, bo na chwilę obecną produkuje się wiele typów latających dronów. Mają one cztery wirnika, sześć, czy nawet osiem i niektóre z nich mogą się unosić w powietrzu przez ponad dwadzieścia minut. Niektórymi z nich lata się tradycyjnie, czyli wiele zależy od umiejętności operatora, a inne się tylko programuje, czyli ustawia się im konkretną trasę przelotu, w której przypadku mogą nakręcić serię filmów, a z tych filmów potem się wycina klatki. Jednym słowem to one są zdjęciami, bo dron ma stabilizację lotu i na dokładkę gimballa, który łączy go z jego własną kamerą i minimalizuje drgania, ale i tak te zruszone klatki się trafiają, bo wystarczy, że przez chwilę wiatr przekroczy dopuszczalne maksimum i wpłynie to na jakość zdjęcia.

Czy wartość dronu wpływa na jakość zdjęć?

Wartość dronu jest jednym z podstawowych kryteriów, bo zazwyczaj drogi dron to też lepsza kamera z lepszą matrycą cyfrową i co najistotniejsza taka kamera ma też diody typu LED wokół obiektywu, po to by filmy lepiej wychodziły tam, gdzie oświetlenie naturalne jest nie wystarczającym lub wtedy gdy operator lata wczesnym wieczorem. Lepsze i droższe drony lepiej radzą sobie z zadaniami tego rodzaju, bo mają więcej programowalnych funkcji, czyli także wykrywają przeszkody znajdujące się przed nimi. Rzecz jasna lepszy i większy dron ma też więcej wirników i ze względu na to potrafi wznieść się wyżej od modeli tanich, które latają krócej, niżej, wolniej i co najważniejsze nie mają zbyt zaawansowanego oprogramowania. Nikogo też nie dziwi to, że droższy dron może nagrać większą ilość klatek w tej samej rozdzielczości, co tańszy i właśnie dlatego lepiej wybrać tego droższego i markowego, bo w sprzyjających warunkach robi lepsze zdjęcia i filmy, choć wiele zależy też od operatora, a konkretniej od tego jakie kursy przeszedł. Czynnik ten jest niezwykle istotnym, choć wyuczony amator czasami lepiej fotografuje i filmuje dronem od kogoś po rozszerzonym kursie.

Czy materiał z dronu po edycji jest lepszym?

Wykonanie filmów i ujęć za pomocą dronu, czyli za pomocą jego kontrolera to sprawa nie trudna, bo w przypadku drogiej i często polecanej maszyny nawet nie klika się przycisku, tylko programuje się jego trasy i momenty, w których ma wykonać filmy i zdjęcia. Następnie ten materiał trzeba edytować, czyli z filmów powyciągać te najciekawsze klatki i na dokładkę ostrością i kontrastem. Wielu ludzi fotografujących za pomocą dronu tak robi, bo wykonanie akuratnej fotografii to dopiero początek, a filmy i zdjęcia wykonane dronem to surowy materiał, który ma się stać reklamą lub filmem promocyjnym. Dlatego operator dronu jest też informatykiem, który obrabia materiał filmowy i co najistotniejsze daje klientowi gotową reklamę. Ta zasada nie dotyczy ludzi fotografujących dronami hobbystycznie. Tacy miłośnicy na samym początku fotografują i filmują dość niezdarnie, bo dopiero poznają sprzęt, a metod fotografowania i edycji uczą się za pomocą metody prób i błędów, czyli na własną rękę poznają do czego służą przyciski kontrolera i jego dotykowy ekran.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *